


Craig Philip Johansen
Arkitekt
Archicad
By planlægning
Detail tegning
12 - 16 timer/ugen
Jeg har både en akademisk og teknisk uddannelse (Arkitekt) og taler dansk med lidt engelsk accent. Jeg er meget glade for at research kompleks emner og forklare dem på en let og forståelig måde og også gerne bidrag til ideudvikling, “creative writing”/content creation og narrativ.
P.t bruger jeg den detalje, at jeg er “en native english speaker” som en dele af mine frivillige indsats som Ringsted Influencer. https://www.midtimulighederne.dk/hverdagen/craig-johansen/
Og er vant til hold foredrag om forskellige emner på Engelsk og Dansk, for eksempel : introduktion til Digital Byggeri ( Arkitekternes Hus, København), EMP / Solar Storms (Cluny College , Scotland). Plus foredrag om Klimaforandring, strategi og planlægning, udvikling af Øko Landsby og billige boliger.
Og desuden har erfaring med coaching Business English på leder niveau.
Arkitekt
Foredragsholder
Public speaking
Naturligt nysgerrig
Archicad
Building information/modeling
Oldrup Rådgivning – Arkitekt – april 2018 – december 2019
Byudvikling , ArchiCad , 3D Concept og præsentations material. Flere etages bygning og enkelt familie bolig.
Plus detaljetegning.
COOP /Dagli brugsen – Lean Consulting 2013-2015
Implentere LEAN .m.m Process analyse , ArchiCAD 3D model.
Findhorn Foundation – Architect- Volenteer – 2012-2013
ArchiCAD, Photovisualisation. Udvikling af masterplan for centralt område med hovedfokus på udvikling af
billige (low cost)Community bygget boliger, Klimaforandringer og oversvømmelsesfare og Adaptation strategi.
Teknik og Design – Arkitekt-Freelance april 2010
ArchiCAD, WordPress (Webdesign) Marketing strategi, sales kontakt og koordination,Design af websiden for
Islandisk Hotel development. http://baronsstigur47.is/
Vizz design – Arkitekt og IT admin januar 2009 – september 2009
ArchiCAD, Shop og Supermaket Design, IT og Kontor opgaver. 3D visualisation og BIM / Digital design.
4 Arkitekter Arkitekt Praktik maj 2007 – juni 2007
ArchiCAD,diverse projekter og research ( Molke’s hus)
Optimal hensyn p.t. op til 20 timer fordelt på 3 dage, hæve/sænkebord og mulighed for køligt kontor om sommeren 🙂
- (B) Person- og varebil på indtil 3.500 kg og med plads til højst ni personer